×

Віталій Рисін: “Ми надаємо можливість представити свою ідею, довести її життєздатність, здійснити перші продажі та залучити інвестиції для реалізації ідеї.”

Михайло Стах

Опубліковано 22.04.2019

..

Віталій Рисін, керівник платформи StartEra, професор кафедри фінансів НУ «Львівська політехніка», доктор економічних наук – про виникнення платформи StartEra, принцип затвердження проєкту, можливості для реалізації власних ідей та розвиток краудфандингу в Україні.

 

Як виникла ідея створення платформи StartEra? Чи складний та довгий був шлях до реалізації платформи?

Ідея створення платформи StartEra виникла в стінах Tech Startup School Львівської політехніки, діяльність якої зорієнтована на створення комфортного інноваційного середовища для продукування та реалізації креативних ідей та успішних стартапів, щоб допомогти новаторам пройти шлях від ідеї до побудови бізнес-моделі, пошуку інвестицій та комерціалізації інноваційного проєкту. У цьому контексті важливим є питання пошуку джерел фінансування для проєктів. Світова практика доводить, що одним із ефективних джерел може стати залучення коштів через краудфандинг. Саме тому було розпочато роботу по створенню власної краудфандингової платформи, що могла б стати одним із інструментів успішної реалізації інноваційних ідей.

Чому саме така назва?

У назві платформи закладено суть її діяльності. Йдеться про просування творчих, соціальних і технологічних проєктів, а також громадських ініціатив за фінансової підтримки з боку тих, хто вболіває за розвиток і реалізацію інновацій. Платформа має бути свого роду стартовим майданчиком для усіх, хто має цікаві ідеї і готовий працювати заради їх втілення у життя. Розміщення проєкту на платформі – це поштовх до його розвитку, адже тут є можливість залучити перші гроші і розвивати проєкт у майбутньому. Загалом платформа StartEra – це наш скромний внесок у розвиток інноваційного середовища в Україні та спосіб започаткувати еру інновацій.

На яку саме аудиторію розрахована платформа?

StartEra створена, щоб підтримувати стартапи та допомагати молодим розробникам у створенні свого власного продукту без використання кредитів. Ми надаємо можливість представити свою ідею, довести її життєздатність, здійснити перші продажі та залучити інвестиції для реалізації ідеї. Поряд з тим, важливим напрямом діяльності платформи є сприяння реалізації різного роду соціальних проєктів, тому наша аудиторія безперечно включає громадські організації та соціально активних громадян.

Чи відрізняється вона від інших краудфандингових платформ? Чи платформа в майбутньому має стати конкурентом іншим масштабним платформам? Та чи зможе вона з ними конкурувати?

Краудфандинг в Україні – явище не нове. На сьогодні функціонує кілька потужних платформ, які мають свої конкурентні переваги. Проте сучасний ринок доволі динамічний, і завжди потребує нових ідей та підходів. StartEra є першою подібною платформою, що створена у Західному регіоні країни, завдяки чому ми є ближчими для наших потенційних клієнтів та фундаторів. Окрім того, StartEra – це перший у вітчизняній практиці приклад створення краудфандингової платформи за підтримки потужної академічної установи – Національного університету «Львівська політехніка», що має розгалужену мережу наукових і ділових зв’язків, є учасником багатьох проєктів, спрямованих на розвиток інноваційної діяльності. Засновником платформи є також медіа-хаб «Твоє місто», що допомагає забезпечити ефективний комунікаційний процес навколо проєктів аплікантів та діяльності краудфандингової платформи загалом. Аудиторія «Твого міста» – активні громадяни, які вже сьогодні беруть відповідальність за стан справ у громаді, місті і країні. Таким чином вони отримають додатковий прозорий інструмент підтримки важливих ідей та можливість впливати на них.  Тому основними нашими конкурентними перевагами є низькі бар’єри входження на майданчик; консультаційна допомогу та медіа супровід; підтримку академічної та бізнес спільнот.

Як відбувається процес затвердження проєкту ? Чи є якісь вимоги до проєктів та команди проєкту?

Платформа пропонує розміщення двох категорій проєктів – стартап і соціальних. Автору проєкту необхідно уважно ознайомитися з вимогами до роботи з платформою, які розміщені на сайті. Далі описати суть проєкту, його актуальність, цінність, інноваційність, визначитись з цільовим сегментом ринку та потенційними клієнтами, необхідним обсягом фінансування та часом для збору коштів. Цей час може становити від 14 до 95 днів. Після початкового розміщення проєкт розглядається модератором платформи на предмет його відповідності встановленим критеріям, після чого скеровується для розгляду експертам. У разі отримання схвалення від експертів, проєкт розміщується на платформі і розпочинається процес збору коштів.

 Експерти платформи – хто вони та які у них функції?

Як уже зазначалося, роль експертів полягає у відборі проєктів, що можуть розміщуватися на платформі для збору фінансування. До числа експертів StartEra увійшли відомі в Україні представники бізнесового, громадського та академічного секторів. Це, зокрема, Олексій Скрипник, український політик, підприємець, науковець та громадський діяч, народний депутат України, Яніка Мерило, політична та громадська діячка, фахівчиня з питань ангельських інвестицій та інформаційного суспільства, радниця міністра інфраструктури України, Оксана Дащаківська, керівниця Західноукраїнського представництва Міжнародного фонду «Відродження», Райнер Шенк, Сертифікований податковий консультант, а також експерти, що представляють Львівську політехніку – проректор з наукової роботи Наталія Чухрай та Директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв`язків з діаспорою Ірина Ключковська.

Чи обов’язково зібрати повну суму на поданому проєкті, щоб отримати зібрані кошти?

З моменту реєстрації проєкту та розміщення його на сайті збір коштів здійснюється за системою «все або нічого». Ця система передбачає, що необхідна для реалізації проєкту сума, повинна бути зібрана впродовж визначеної кількості днів з моменту розміщення проєкту на сайті. Лише в цьому випадку Автор має право отримати зібрані кошти. Якщо до закінчення встановленого терміну сума зібраних коштів є меншою, кошти повертаються спонсорам. Проте, якщо зібрана сума на момент закінчення строку збору коштів перевищує 50% відсотків запланованої суми, автор має право скористатись системою «гнучкого фінансування». Для цього автор за 5 днів до закінчення відповідного строку повинен вибрати таку опцію на сторінці його проєкту. Система гнучкого фінансування надає можливість отримати кошти незалежно від того, чи була зібрана уся передбачена сума.

На Вашу думку, наскільки розвинений краудфандинг в Україні? Чи всі розуміють, що це таке ? Чи готові подавати свої проєкти на краудфандингові платформи та підтримувати інші проєкти?

Безперечно, не можна порівнювати рівень розвитку краудфандингу в Україні з провідними у цьому відношенні країнами – США чи країнами Західної Європи. За прогнозами, в найближчі 5 років обсяг ринку краудфандингу в Західній Європі досягне десятикратного збільшення, а в глобальному масштабі цей ринок може сягнути 300 млрд. доларів США до 2025 року. Зважаючи на зростаючий ступінь інтеграції України до глобальних фінансових ринків, наша держава теж не може залишитися осторонь цих процесів. Тому ринок краудфандингу в Україні має всі передумови до зростання, а паралельно буде зростати і рівень інформованості суспільства про можливості реалізації соціальних ініціатив через краудфандингові платформи. Власне, частково керуючись переліченими тенденціями ми розпочали роботу щодо створення власної краудфандингової платформи. Вважаємо, що краудфандинг в Україні може стати одним із важливим джерел фінансових ресурсів, який допомагає активізувати суспільство для спільного створення продуктів, послуг, проєктів.

Чому б Ви порадили подати свій проєкт саме на StartEra?

Ми дбаємо за успіхи кожного проєкту. І це не порожні слова. StartEra – це команда однодумців, яка створює можливості для реалізації унікальних ідей і формування нового покоління вітчизняних підприємців. StartEra пропонує нижчий розмір комісій у порівнянні з аналогічними платформами, а також маркетингову  підтримку та медіа супровід, що допоможе розширити аудиторію потенційних доброчинців. Поєднання зусиль авторів проєктів та нашої команди дозволить досягнути успіху і реалізувати поставлені цілі. Ми разом можемо зробити світ трохи кращим!

Поділитись: